Fotograf Vojta Hurych

11 DŮVODŮ, PROČ JSOU MOJE FOTKY DÍKY FUJIFILMU LEPŠÍ

1/12/2015

10 minut čtení

Povím vám jednu pohádku... žil byl jednou jeden kluk (to jako já), kterej tajně snil o životě fotografa. Učarovaly mu černobílý válečný fotky Jamese Nachtwaye, žižkovský děti Dagmar Hochové a obyčejný lidi Jindřicha Štreita. Sen to byl ale velkej, tak velkej, že ho raděj nikomu nesvěřil. Nicméně se do něj hezky potají obul. A co následovalo?

snít je levné. uskutečnit k nezaplacení...

Snít je levné. Uskutečnit k nezaplacení... 

Hlavně, že začal! Zbejvalo už jen pořešit, čím a co bude fotit. Víc než rok teda šetřil, aby za všechny nepropitý kačky koupil ten nejlepší kanón, co byl tehdy k mání a k tomu hlavně všemožný fotozbytečnosti – to kdyby jako náhodou, až bude "někdy" třeba potřeba, nic nechybělo. "Zkrátka s nejlepší (a nejdražší) technikou budu narážet jen na vlastní limity", chlácholil se tehdá. No jo, jak ale na ty limity vyzrát?

Do války se mu nechtělo, přeci jen byl mladej a navíc nic neuměl, tak se prostě rozhodl fotit svatby – stres stejnej jako na bojišti, ale lidi (povětšinou) živý, jako bonus roztomilý dítka a hlavně situace, kdy štěstí přeje připravenejm. Jo, to by mohla bejt ta pravá cesta (muže)!

naplnění vlastních snů je jen otázkou vaší vlastní zodpovědnosti

Naplnění vlastních snů je jen otázkou naší vlastní zodpovědnosti

Jak ty válečný roky šly (slovy dva), počet svatebních dní i techniky (stále) narůstal. Po více než 40 odfocenejch bitvách byl hoch sic stále naživu. Byl ale taky k vlastní nepohodlnosti ověšenej dvěma drahejma a obrovskejma zrcadlovkama s nemalejma sklama. To asi ze strachu, aby mu ani jedinej skvělej headshot na pažbě nechyběl. Nějak to celý neštymovalo. Něco tomu chybělo.

i s malým maňáskem se dá uhrát velký divadlo

I s malým maňáskem se dá uhrát velký divadlo, nemyslíte?

Až jednoho krásnýho dne na tom internetu zahlídl malý pseudoretro stříkačky FUJIFILM a okamžitě mu došlo, že to, s čím se vláčí po obřadních síních, je spíš vztah z (ne)rozumu. Tohle ale byla láska na první pohled! Ten kluk je celkem střelec, ostatní to o něm (častěji než by rád) říkaj. Hned druhej den, kdy vyzvedl balík ve FUJIFILMU, poslal do světa obratem tu pro něj tak neosobní techniku, ať konečně někomu taky dělá radost.

The photographer's journey - by means of revolution to evolution! 

fotografova cesta revolucí k evoluci! 

Dojemný, ne? Po 66 svatbách vybojovanejch pod vlajkou kompaktů se tady s váma teď chci podělit, v čem si mě tyhle fotopoklady získaly a proč bych neměnil.

 

Na velikosti záleží (jsem sexy, idkyž s malým, ale vyladěným...)

Kompaknost – nemusíte být nutně fotograf cestovatel (ba ani pornohorec), aby vám na velikosti a váze záleželo! Navíc nejen že retro teď frčí, ono je i dost praktický a (světe div se) bleskurychle uživatelský návykový. Proč? Clonu, čas, citlivost nastavíte doslova pootočením kolečka. Vše máte pěkně na očích a intuitivně "po ruce". Nezanedbatelnou výhodou těhlech nenápadnejch foťáku jest, že na svatbě s nimi působíte jako válečnej reportér – zkrátka a dobře snadno zapadnete mezi domorodé svatebčany. A co jako? Už nejste jak ten strejda se zrcadlovkou, kapišto? Jste prostě blíž lidem a tak se dělaj přirozenější záběry!

 

Používám ty nejlepší skla (už nedělám kompromisy)

Excelentní objektivy = FUJINON. To platí pro pevný i zoomový (dokonce i ty setový, co většinou fungujou spíš jako zátka na foťák, aby se do něj neprášilo). Já si ulítávám na těch pevnejch (výhledově ale povolám do služby i ty zoomy), se kterejma fotím na plnou díru (f/1,2 a f/1,4). Ostrost od středu do krajů, výborný podání kontrastu i barev a další tyhle věci, co uspokojí technický fotoonaniky, jsou samozřejmý.

 

Lezou z toho hotový fotky (stírám rozdíly)

Obrazová kvalita – tady se láme chleba, protože ten výstup je jednoduše ohromující. Skvělej dynamickej rozsah, malej šum na vysoký citlivosti a když už se nějakej objeví, blíží filmovýmu zrnu. A co teprve ty barvy! Navíc se mi čas věnovanej postprocesu zkrátil o třetinu!

 

Fotím, co vidím (vystupuju z davu)

Hledáček – že v tom elektronickým hledáčku vidím obrázek tak, jak to mám nastavený (je to tmavý nebo světlý), je prostě bomba, která rozhoduje bitvy. Nic už vám neuteče – žádný asociální koukání na displej, jak to "vyšlo" namísto hrdě vztyčený hlavy při lovu ještě lepšího záběru. Navíc už v hledáčku si to můžete nechat zobrazovat černobíle – sen každýho fotografa, kterýmu jde hlavně o kompozici nebo je barvocitný, jako já.

A to ostření! Pět desítek bodů rozložených po celý ploše hledáčku (až do rohů) plus možnost nastavit velikost zvoleného ostřicího bodu (a tím i jeho rychlost) znaméná, že už při neustálým hejbání (naostřování) foťáku nevypadáte, jako když odháníte dotěrnej hmyz z výhledu. Jo a taky zapomeňte na to nervy drásájící proostřování! Už žádný stresy u písíčka, až kde jste obvykle zjišťovali, že máte vostrý leda tak ucho. tohle si totiž navíc můžete zkontrolovat přímo na foťáku jedním zmáčknutím tlačítka, uff.

 

Tichošlápek motýl (jsem neslyšen)

Tichá (elektronicka) závěrka – co je víc, než když nikdo neví, že fotíte? Už nefrčí tichá závěrka, pravidla diktuje ta naprosto neslyšná. To je další hodně prostej recept na skvělý fotky. Navíc cvaká až do rychlosti 1/32 000s a to je už slušnej fofr. 

 

Dopis mamince (je o mě pečováno)

Pravidelné aktualizace firmware – ten rok a půl, co FUJI mám, přišli kluci japonský se třema aktualizacema firmware (u mé X-T1) – bylo to doslova, jako bych dostal novej model. Jako mávnutím proutku můj foťák najednou mimo jiné získal elektronická závěrku, značně vylepšený kontinuální snímání, přesnější ostřící body a to vše zadarmo! Jakto? FUJI prostě naslouchá svým uživatelům a řádně se o ně i stará. A ano, i já jim zpětnou vazbu dávám!

 

Prachy až na prvním místě (ušetřil jsem)

Cena – sečteno i podtrženo, přechodem k FUJI jsem si nijak a v ničem nepohoršil – je to právě naopak. Taky jsem ušetřil ňáky kačky. Když srovnám FUJI techniku s tou, co jsem používal, vypadne z toho, že jsem ušetřil třetinu penež za nákup. Dost na to, abychom s Barunkou místo toho vyjeli na pěknej vejlet. Navíc bych tu cihlu se zrcadlem ani nevytáhl a takhle máme už tři fotky z dovči.

 

Tisknu (sdílím radost)

WiFi funkce – jasně, dnes už jí najdete i na ledničce a z mobilu se dnes dá prej nastavit, jak moc se má vrtět váš (dazajista menší) umělej záskok přítelkyni, když jste daleko za oceánem. Takže se shodneme, že má smysl, když umí udělat radost. a to hned! Jak? No ve spojení s WiFi tiskárnou Instax SHARE SP-1. Fotka z foťáku do tiskárny a hned někomu do ruky nebo až večer pěkně pokupě překvapeným novomanželům jako dárek při odchodu ze svatby! To je pak radosti!

 

Rodina na prvním místě (zapadl jsem)

FUJIFAMILY – stal jsem se součástí činorodýho kmene – a co je víc než potkávat otevřený lidi, který na netu i livě (živě) sdílí víc, než na co jsem byl do těď zvyklej. Zkrátka už nejsem vlk fotosamotář.

 

Ukaž fotky (technika až na druhým místě)

Novej přístup – polopatě vzato, je to pořád jenom kus elektoroniky a trocha skla. FUJIFILMU se ale podařilo vyrobit stroje, se kterejma jsem si vytvořil vztah, který chci nosit furt s sebou (to je to, co zrcadlovkář nejspíš nikdy nepochopí), což mi (s)prostě vrátilo to nejdůležitější – radost z focení "jen tak" do šuplíku a vom tom to přeci je – dělat věci s radostí a pro radost, nebo ne?

 

A konečně... je furt se mnou (a teda i s váma)!

Tak na co ještě čekáte?

 

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Několik poznámek pod čarou (pro hatery, kterým zatím nestojím za jejich drahocený čas, aby mi spamovali diskuze):

1 – tento text není o tom, jestli jsou lepší foťáky s nebo bez zrcadla

2 – na náhrobek mi nechte vytesat: žil fulllframe život s cropfaktorem 1,5x!

3 – fotil jsem nebo fotím na: X-T1, X-T10, X100S, X100T, X-Pro2, X70 a skla XF 16/1,4R; (XF 18/2R); XF 23/1,4; XF 23/2; XF 35/1,4R; XF 35/2; XF 56/1,2R, XF 16-55/2,8, XF 50-140/2,8

4 – rekvizity dodali Pikolici

Mohlo by vás zajímat

Prostor pro vaše komentáře

Peter (14. 11. 2016 15:13)

Zdravím pán Hurych, prezeral som Vašu stránku, nádherná práca. Otázku by som mal ohladne prechodu z FF Canon. Postupne by som chcel prejsť na Fuji, momentálne si nechať 1 ks 6D a 85 1.2 na portrety, a kupiť si XT2 s 1 alebo dvoma objektívmi. Bude mi stačiť na reportáž svetelnosť objektívu 16-55 2.8-ky, alebo si mám kúpiť radšej 23 1.4? Ďakujem. S pozdravom. Peter

Vojta (14. 11. 2016 22:29)

Srdečně Vás zdravím, Peter. Děkuju za komentář :) Na Váš dotaz asi nemám jednoznačnou odpověď. Pokud často fotíte v horších světelných podmínkách, vyhovuje Vám pevné ohnisko a kompaktnější velikost objektivu, pak je pro Vás XF23/1,4 ideální. Na druhou stranu XF16-55/2,8 je také skvělý objektiv. Na Vašem místě bych se spíš sám sebe zeptal, co je priorita a preference. Zkrátka oba jsou výborné :)

David (05. 01. 2017 07:33)

Zdravím hezky napsané :) fotím s Nikonem a do budoucna plánuji přechod na kompaktnější těla jako je Fuji ...měl bych otázku jak vydrží baterie ? díky a at´se daří

Vojta Hurych (06. 01. 2017 07:10)

Ahoj Davide, děkuju, výdrž baterie? Záleží jak máš foťák nastaven, jak s ním pracuješ. Mě vydrží okolo 600-700 snímků. Musím ale dodat, že vše je mám nastaveno na max. výkon.

David (10. 01. 2017 07:39)

Ahoj děkuji za odpověd :) Myslíš tedy že XT1 je srovnatelná s Nikonem D750 ? vlastně asi bych ho používal na svatby abych nemusel celý den tahat těžké tělo s objektivem :) díky a hezký den

Vojta Hurych (10. 01. 2017 09:36)

Davide, srovnávat XT1 a D750 mi nepřísluší. Systém FUJI jsem si vybral a používám ho z výše popsaných důvodů. Sám si musíš říci, co je pro tebe priorita nebo ještě lépe – zajdi do většího obchodu a vyzkoušej si obě možnosti :)

Tomáš (07. 05. 2017 12:53)

Dobrý den, díky Vašim článkům a hlavně fotkám začínám poprvé uvažovat o bezzrcadlovce. Píšete, že z FUJI lezou hotové fotky, znamená to, že nefotíte do RAW (to už si já moc nedokážu představit :)? Díky

Vojta Hurych (08. 05. 2017 08:18)

Ahoj Tomáši, díky za dotaz. Svatby samozřejmě fotím do rawu, ale i tak v postprocesu (Lightroom CC) respektuju filmové simulace, které jdou nastavit ve foťáku. U barevných fotek používám Classic Chrome a u černobílých Arcoss. Napiš mi mail, klidně ti pošlu mé presety. U vlastních projektů fotím do Jpeg + Raw (ale ten jen občas pro jistotu). Opatruj se :) Vojta

Peter (31. 05. 2017 13:41)

Zdravím, môžem poprosiť o tie presety? ;) Medzitým som si kúpil X-T2 a 35mm 1.4. Rozmýšľam si kúpiť niečo na reportáž, buď 23 1.4, alebo 16 1.4. Asi tá 23-ka je univerzálnejšia, že?

Vojta Hurych (31. 05. 2017 14:21)

Petere, děkuju za dotaz. Odpověď s presety máte v mailu. Vojta

David (09. 06. 2017 14:36)

Ahoj , koupil jsem si nakonec XT-2 ku jako druhe tělo k nikonu , a musim rici ze j to super a je jistej prechod na Fuji :) , planuji ted objektiv . . jaky portretni je dle tebe nej ? premyslim 90F2 díky za odpověd

Vojta Hurych (09. 06. 2017 14:38)

90/2 je skvělý sklo, rychlý a ostrý jako břitva. Jen je velkej jako plechovka piva :)

David (11. 06. 2017 23:25)

A jaké je tvvoje nejoblibenejsi sklo ..mysleno /report / obrad a tak :) moc díky za info

Vojta Hurych (12. 06. 2017 09:13)

Davide, supr otázka. Myslím, že největší kouzla se odehrávají v ohnisku 35 mm. Odfotím na něj 75 % dění. A jaký je nejoblíbenější sklo? Fujinon 23/2 a pak 23/2 na X100 :)

David (12. 06. 2017 14:30)

A kdyz pak fotíš portret ? jen novomanžele ? vím ze záleží na míste okolnostem atd .. fakt díky za info moc si toho vážím :)

Vojta Hurych (12. 06. 2017 15:02)

V pohodě, Davide. Moje nejpoužívanější kombo je 23/2 a 50/2. Po přepočtu tedy 35 a 75 mm :) Fotím vždy na dvě těla... na jednom šíro, na druhém portrétní sklo.

Michal (26. 06. 2017 12:23)

Ahoj, dostal jsem se na vaši stránku při hledání ideálního blesku pro x-t2. Moc obdivuji fotky, co všechno jde z Fuji vytáhnout. Píšeš tu kombo 23/2 a 50/2. A co 56/1.2 ? Šla k ledu? Opravdu je nová ''pade'' tak dobrá? S pozdravem ze Zélandu. Michal

Vojta Hurych (26. 06. 2017 15:06)

Ahoj Michale, díky za dotaz. 56/1,2 je fajn sklo, ale ve srovnání s 50/2 je ale v ostření pomalejší, což je pro mě důvod, proč jsem jí prodal. Opatruj se, Vojta

Michal (27. 06. 2017 11:17)

Musim je v Praze oba zkusit. Mohl bych tě ještě o něco poprosit? Poslal bys mi prosim preset do LR na barevnou fotku? Fotim prevazne street, hledam stale rovnovahu mezi contrastem a clarity... Diky moc

Vojta Hurych (27. 06. 2017 13:58)

Ahoj Michale, preset jsem ti poslal mailem. Vojta

Jarda (27. 09. 2017 08:43)

Ahoj Vojto, můžu poprosit o presety do LR ? Spíše používám ACR a PS, ale chci si vyzkoušet i LR. Předem moc díky, máš super fotky ! Těším se na Tvůj workshop na Fotoexpu. Hezké dny

Jakub (08. 12. 2017 10:00)

Ahoj, sledujem už dlhšiu dobu, máš neskutočné fotky a cit na ten správny moment. Náhodou nechystáš nejaký workshop? Niekde som čítal, že si už robil svadobný WS, ale nepostrehol som či budú aj ďalšie, rád by som sa zúčastnil a niečo naučil :)...Momentálne bojujem tiež s farebnou fotkou, vedel by si poslať taktiež preset? V pohode napíš čo za to :) Ďakujem a prajem dobré svetlo! :)

Vojta Hurych (09. 12. 2017 15:11)

Ahoj Jakube, děkuju za milý komentář :) Na příští rok určitě nějaké workshopy budou, ale zatím se to jen rýsuje. Sleduj můj Facebook, tam to určo bude :) Preset máš v mailu. Opatruj se :) Vojta

Aleš (25. 01. 2018 11:56)

Ahoj, tak jsem to tady všechno přečetl a dostali jste mě...
Pořídit si potom X-T10 byla vlastně povinost, vypadá to na lásku na první pohled.
Díky, že jste mi ukázali cestu. Aleš
PS Mohl bych prosím poprosit o presety pro LR? Díky moc.

Martin (18. 02. 2018 10:35)

Ahoj Vojto, máš neuvěřitelné fotky, které mi dělají velkou radost. Zajímalo by mě, jestli během svatebního focení vytváříš i inscenované situace.. nebo spíše vše "vyplývá ze situace" a ty se toho chopíš? Také bych tě poprosil o presety do lightromu. Děkuji a přeji hodně štěstí.

Vojta Hurych (18. 02. 2018 22:40)

Ahoj Martine, děkuju za moc milý komentář :) Inscenuju jen portréty, ale i tam se snažím být co možná nejpřirozenější. Ony se ty zajímavý momentky často opakují, takže je dobrý se furt koukat a nezoufat, když to na poprvé neklapne :) Ohledně presetů jsem ti napsal do mailu. Opatruj se! :) Vojta

Martin (18. 05. 2018 19:07)

Dobrý den Vojto, máš nádherné fotografie, i když některé vidím už opakovaně mám z nich pokaždé stejnou radost:)

Mám na tebe dotaz. Prosím, prosím, poradil by si nám, jak řešíš (chráníš se) ochranu osobních údajů v souvislosti s GDPR u svatebčanů (mimo ženicha a nevěstu)? Předem děkuji za odpověď. Zároveň věřím, že to bude zajímat více lidí. A ať se ti daří:)

Martin (10. 01. 2019 15:57)

Ahoj Vojto :) Dik za clanok. Pred par dnami som si zadovazil XT-20 v sete s 18-55 f2,8-4 ako nahradu kompaktu na cesty a uz premyslam, ze predam Nikona aj so sklami ( mam este D300s-ko ). Rad by som sa spytal, ak mi budes vediet poradit, fotim vacsinou jpg, niesom moc upravovac fotiek a profi nefotim. Ta otazka je ohladom šumu. dostanem rovnaky vykon aspon zhruba, ak budem fotit na JPG, ale je to vysada rawu a potom az nasledne odsumovat...? Pripadne ak aj do JPG mozem fotit, ci nevies doporucit nastavenia ohladom redukcie sumu a doostrenia, dal som si +2 na oboje... Dikes moc za cas a vela zdaru :) Martin

Vojta Hurych (10. 01. 2019 17:14)

Martine, ahoj, děkuju za příspěvek. Moc rád bych ti poradil, ale osobně JPG ve foťáku neodšumuju. Obecně moc neodšumuju :) Zkus se zeptat Pavla (https://www.facebook.com/pavel.vavra.14), ten ví snad všechno :) Vojta

Martin (11. 01. 2019 12:23)

Dikes moc kazdopadne :)

Luboš (19. 11. 2019 11:55)

Zdravím Vojto, moc hezká pohádka :-) Sám jsem již několik let spokojen ve Fuji království (po přechodu z Canon 6D). Tvé fotky mě moc baví a rád se k nim vracím, díky! Také bych tě poprosil o presety do lightromu, jestli je to možné. Luboš

Martin Luptak (18. 12. 2019 23:17)

Ahoj Vojto :) Fakt klobuk dolu pred Tvojou pracou, Tvojim okom pre momenty, co dokazes zachytit. Tam niekde by som sa raaad priblizil :D
Svoju Fuji XT20 som si kupil ako nahradu kompaktu na cesty a ked muskarime s chalanmi zabrodeni niekde v strede rieky a nakoniec to dopadlo, ze som predal Nikona D300s-ko a par skiel a prave sedim za pc a zajtra idem objednat XT3.... :D
Inak s tymi pevnymi sklami f2si mi dal chrobaka do hlavy...zaobstaral som si 23mm f1,4 a 56mm 1,2 a je to veru pomale, to je snad jedina vec, co mi trochu vadi u Fuji... :)
Vsimol som si tu v komentoch rozpravy a prosby o presety do LR. Je to tak ze fotis do RAWu a mas vytvorene nejake presetove simulacie akoby Across a Classic Chrome? Smel by som Ta tiez o take nieco poprosit? V postprocese niesom moc dobry sa priznam, vzdy som sa preto snazil nafotit fotku tak, aby bolo nutne co najmenej uprav.
Trochu som sa rozpisal.... :D este dikes, za inspiraciu, lebo pozerat Tvoje prace je hodne inspirujuce a prajem vsetko dobre a to na vsetkych frontoch. Pekne sviatky :) Martin

Tereza (27. 07. 2020 23:45)

Ahoj Vojto! Máš nádherné fotky a jsi mou velkou inspirací. Mohla bych taktéž poprosit o presety? Pořád se v tom postprocesu hledám a ráda bych se mrkla, jak upravují profíci :-). Díky Terka

ANN (11. 09. 2020 10:48)

Ahoj Vojto!

Focení mě začalo dost bavit, ale zatím celkem tápu v následném postprocessu a i po dlouhém času stráveném v LR to pořád není ono. Můžu pro inspiraci taky poprosit o presety?

Díky moc! :)

Dag (08. 02. 2021 08:47)

Dobrý den, Vojto,

Váš článek je mi velmi povědomý )) ... z podobných důvodů chci přejít ke kompaktnější verzi fototechniky, z dosavadního canonu 5d mIII. Zabývám se reportáží, dokumentem, focením svateb etc... Focením na ulici .. a musím říct, že kanón kterým vládnu dokáže být značné břemeno .. ať už vzhledem k váze ... tak i enormní stavbě, která jak jste v článku napsal .. dokáže zastrašit ledakoho .. někdy mám pocit, že se lidé domnívají, že na ně mířím automatickou zbraní ... namísto "neškodného" fotoaparátu ... chtěl bych se Vás proto zeptat ... snažím se být při focení co možná nejméně vidět (měřím 206cm... .. ) a slyšet .. a proto by mě zajímal Váš názor na hlasitost závěrky .. konkrétně třeba u Fuji X-T1 .. případně dalších typů v porovnání ... byl bych Vám moc vděčný za Vaše vhledy do mé kostrbaté situace )) Děkuji předem za odezvu a děkuji za inspirativní článek)

S pozdravem

Dag

Dag (08. 02. 2021 10:20)

Ještě jsem se zapomněl zeptat jestli náhodou nemáte tady v galerii nějaký vzorek fotografií focených na Fuji X-T1? Děkuji )

728 159 444 zavolejte mi...

Hradec Králové stavte se na kafe...

vojta@hurych.cz napište mi...

Aby vám u mě na webu všechno dobře fungovalo, používám cookies.