Fotograf Vojta Hurych

proč fotím svatby

9/7/2015

10 minut čtení

Už dva roky žiju svůj sen. Mám totiž obrovský štěstí - mohu vyprávět svatební příběhy. Baví mě druhým dělat radost fotkami. Věřím, že nezáleží na tom, co člověk dělá, ale jakou pro to má motivaci, jak dokáže být užitečný ostatním. Největší odměnou mi proto jsou snímky, u kterých již při zachycení vím, že potěší (nejen) ty, pro které jsou snímány.

Fujifilm X100S s nasazenou širokoúhlou předsádkou WCL-X100 (ekvivalent 28 mm f/2). zázraky se dějí za vlastní zónou komfortu. u této fotky jsme za ní byli všichni tři. navíc se sešlo hned několik nezbytných podmínek jako bylo podvečerní slunce a objevení skvělého místa.

Fujifilm X100S s nasazenou širokoúhlou předsádkou WCL-X100 (ekvivalent 28 mm f/2). Zázraky se dějí za vlastní zónou komfortu. U této fotky jsme za ní byli všichni tři. navíc se sešlo hned několik nezbytných podmínek jako bylo podvečerní slunce a objevení skvělého místa.

A proč fotím zrovna svatby? Je to totiž úzce ohraničené téma a jasně vytyčený čas na jeho zachycení, což fotografa často nutí vykročit z vlastní zóny komfortu směrem k vlastnímu rozvoji. To může být i způsob, jak smysluplně prožít tento život – dělat věci, jak nejlépe umíme.

Fujifilm X100S (ekvivalent 35 mm f/2). hledejte neobvyklá místa. dopředu se s prostředím, kde budeme fotit portréty, moc neseznamuju. raději improvizuju a objevuju zajímavá místa nebo světlo. vždy nějaké najdete. když to je zrovna vrakoviště autobusů, máte vyhráno.

Fujifilm X100S (ekvivalent 35 mm f/2). Hledejte neobvyklá místa. Dopředu se s prostředím, kde budeme fotit portréty, moc neseznamuju. Raději improvizuju a objevuju zajímavá místa nebo světlo. Vždy nějaké najdete. Když to je zrovna vrakoviště autobusů, máte vyhráno.

Když fotíte reportáž, jakou svatba bezesporu je, nejste jen divákem jednoho z často nejdůležitějších dní novomanželů. Svatební fotograf by proto měl hlavně umět vyprávět příběhy prostřednictvím souboru fotografií.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. buďte trpělivý a občas trochu zariskujte. pokud to vyjde, odměnou vám bude skvělý záběr. na tuto fotku jsem si musel takříkajíc počkat. hlavou mi proběhlo, že si malá slečna určitě přetáhne šatičky přes hlavu. než to ale udělala, byl jsem otočený zády k novomanželům, kteří se chystali pronést slib. adrenalin, který se vyplatil.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. Buďte trpělivý a občas trochu zariskujte. Pokud to vyjde, odměnou vám bude skvělý záběr. Na tuto fotku jsem si musel takříkajíc počkat. Hlavou mi proběhlo, že si malá slečna určitě přetáhne šatičky přes hlavu. Než to ale udělala, byl jsem otočený zády k novomanželům, kteří se chystali pronést slib. Adrenalin, který se vyplatil.

Je až s podivem, jak málo svatebních portfolií u nás obsahuje reportáž z celého dne, což je naopak v zahraničí naprostý standard. Výběr několika povedených snímků z více svateb v portfoliu totiž může nepěkně zkreslovat výslednou práci, kterou fotograf novomanželům odevzdává. Nejsnazší cesta, jak nejlépe odvyprávět příběh svatebního dne, je být u něj od rána do noci a pak mimo jiné odevzdat výběr fotografií, které ho nejlépe vystihují. Je to sice časově náročnější, ale máte tak větší šanci zachytit všechny důležité okamžiky.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. zkombinujte reportážní fotky s portrétovými. nebojte poprosit novomanžele, aby si sedli nebo klidně lehli. hlavně je nechte být sami sebou. pohled do objektivu by této fotce jen uškodil. takhle ale vystihuje jejich vztah.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. Zkombinujte reportážní fotky s portrétovými. nebojte poprosit novomanžele, aby si sedli nebo klidně lehli. Hlavně je nechte být sami sebou. Pohled do objektivu by této fotce jen uškodil. Takhle ale vystihuje jejich vztah.

Pokud bych mohl něco poradit těm, kteří chtějí fotit svatby, shrnul bych to následovně: dělejte to, protože pro to máte vášeň a mezi lidmi jste jako ryba ve vodě. Naslouchejte a buďte vždy tam, kde se lidé smějí. Nenuťte novomanžele do póz, které pro ně nejsou přirozené. Na druhou stranu, občas jim buďte průvodcem a doprovoďte je za tu pomyslnou zónu komfortu, tam se totiž nejčastěji dějí zázraky. Pokud máte chuť experimentovat, jděte do toho. Vyplatí se to. Litovat můžete jen nápadů, do kterých se nepustíte, nikoliv těch, co nevyjdou. Soustřeďte se také na děti, jsou pomyslným kořením svateb, protože dospěláci se, nevím proč, neradi fotí. Zaměřte se na celky, ale i detaily. Buďte trpěliví. Jedinečné okamžiky většinou nastávají, když je nejméně čekáte a vy jste nejméně připraveni. Pokud váš snímek není kompozičně v pořádku, nebo ho dokonce pro-ostříte, nevěšte hlavu, vystihnete-li tu správnou emoci. Improvizujte, ale nebojte se opakovat. Svatebčané chtějí hezké fotky, nezajímá je, že podobné fotky v portfoliu už máte. Navíc, i motiv, který už je takříkajíc klišé, se dá vždy posunout dál. Taky se nebojte fotit černobíle.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. zaměřte se na děti. ty by totiž na svatbě neměli chybět. dospělí se obecně neradi fotí. proto by o vás neměli vědět. budou tak více přirození. to ale neplatí u dětí. ty se vám klidně mohou dívat do objektivu, protože jejich kukadla jsou jako okna do duše.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. Zaměřte se na děti. ty by totiž na svatbě neměly chybět. dospělí se obecně neradi fotí. proto by o vás neměli vědět. budou tak více přirození. to ale neplatí u dětí. ty se vám klidně mohou dívat do objektivu, protože jejich kukadla jsou jako okna do duše.

Svou cestu si musíte „profotit“ a zpočátku budete ve svatebním rozpočtu levnější položkou než dvoupatrový dort. Nedělejte to ale pro peníze. Pokud fotíte, protože vás to baví, ony nakonec samy přijdou. A hlavně se u toho nezapomeňte bavit! Nevěřili byste, jak je to pro svatebčany nakažlivé!

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. občas musíte mít zkrátka kliku. tuto fotku jsem vyfotil silně přeexponovanou. ve velmi tmavém kostele jsem měl nastavený plný manuál a při rychlém odchodu z kostela jsem si neuvědomil, že venku svítí polední slunko. naštěstí bezztrátový formát (u Fujifilmu je to RAF) vše zachránil, jako již mnohokrát.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. Občas musíte mít zkrátka kliku. Tuto fotku jsem vyfotil silně přeexponovanou. Ve velmi tmavém kostele jsem měl nastavený plný manuál a při rychlém odchodu z kostela jsem si neuvědomil, že venku svítí polední slunko. Naštěstí bezztrátový formát (u Fujifilmu je to RAF) vše zachránil, jako již mnohokrát.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. nebojte se vtipu na fotografii. při portrétním focení, které proběhlo už před obřadem (doporučuji), jsme s sebou měli družičku. ta se ale chtěla fotit s nevěstou a několikrát nám vykoukla do záběru. poprosil jsem tedy malou princeznu o úsměv, tuším. dopadlo to ještě lépe – zkrátka z defektu efekt.

Fujifilm X-T1 + XF 56mm f/1.2 R. Nebojte se vtipu na fotografii. při portrétním focení, které proběhlo už před obřadem (doporučuji), jsme s sebou měli družičku. ta se ale chtěla fotit s nevěstou a několikrát nám vykoukla do záběru. Poprosil jsem tedy malou princeznu o úsměv, tuším. dopadlo to ještě lépe – zkrátka z defektu efekt.

Fujifilm X100S s nasazenou širokoúhlou předsádkou WCL-X100 (ekvivalent 28 mm f/2). skvělou uzavírací fotkou svatební reportáže může být večerní portrét. často využívám možná až trochu kýčovitý západ slunce s červánky v kombinaci s radiově odpálovaným systémovým bleskem jako protisvětlem. nastavení foťáku ani blesku není nic složitého, jde spíše o nalezení zajímavé kompozice a využití prostředí. v tomto případě, kdy se svatba konala poblíž pražského hradu, dobře posloužil veterán jako rekvizita na obyčejném parkovišti.

Fujifilm X100S s nasazenou širokoúhlou předsádkou WCL-X100 (ekvivalent 28 mm f/2). Skvělou uzavírací fotkou svatební reportáže může být večerní portrét. Často využívám možná až trochu kýčovitý západ slunce s červánky v kombinaci s radiově odpálovaným systémovým bleskem jako protisvětlem. Nastavení foťáku ani blesku není nic složitého, jde spíše o nalezení zajímavé kompozice a využití prostředí. V tomto případě, kdy se svatba konala poblíž pražského hradu, dobře posloužil veterán jako rekvizita na obyčejném parkovišti.

Mohlo by vás zajímat

Prostor pro vaše komentáře

victor saltmeris (05. 11. 2016 01:18)

Very nice work..really enjoyed ready this article.
Keep up the great work :-)

Martin Rusovský (13. 03. 2023 19:24)

"škoda" že som už ženatý...naša svadba pre nás toľko znamenala a viedla sa v takom duchu,že si neviem predstaviť lepšieho fotografa,ako vás..

728 159 444 zavolejte mi...

Hradec Králové stavte se na kafe...

vojta@hurych.cz napište mi...

Aby vám u mě na webu všechno dobře fungovalo, používám cookies.